TubaKvartetten kan sägas vara en utvidgning av den väletablerade TubaTrion som har funnits sedan 1988 och som spelar mycket flitigt i Göteborg med omnejd. TubaTrion består av Lars Elf klarinett/altsax/tenorsax, Dag Söderberg banjo och Bert Slättung  sousafon / bassax / sång.

I TubaKvartetten tillkommer Rickard Podgorski på trumpet.

Hösten 2015 tvingades Lars Elf att dra sig tillbaka av hälsoskäl. Han ersattes av Johnny Korner.

Klicka här för att komma till en närmare presentation av bandmedlemmarna.

 

Rickard är även medlem i Peoria Jazzband http://www.peoriajazzband.com/

Bert och Dag är även medlemmar av HalleluJazz och Dixieland Rednecks II http://dixielandrednecks.se/

Bert och Johnny är också medlemmar av Tant Bertas Jasskapell  http://www.tantbertas.se/  och Vintage Jazz Big Band  http://www.vintagejazz.net/

Dag spelar även i Stolbandet, The Novelty Band http://www.noveltyband.com/ och West Jazz.

Bert spelar också i Blue Messengers och Mess Jazzengers.

Johnny spelar också i Foggy Bottom Classic Jazz Band http://www.foggybottom.se/HTML/hem_index.htm och Swing Brothers http://www.swingbrothers.se/

 

Tillbaka till TubaKvartettens förstasida